Festo DSNU-20-160-PPV-A (19241) Standards-Based Cylind
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSNU-20-160-PPV-A
Standards-Based Cylind
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSNU-40-250-PPS-A (559313) Round Cylinder
Festo DSNU-63-25-PPV-A (196050) Round Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 160 |
| Piston diameter | 20 mm |
| Piston rod thread | M8 |
| Dampening | PPV: Pneumatic dampening both sides adjustable |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 158,3 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 186,8 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 4 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 188,5 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 44,0 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 7,2 |