Festo NECC-S1G9-C2-M (576031) Plug
FESTO
Original product
Net price (excl. VAT)
€98.89
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
FES-576031
Manufacturer no.
NECC-S1G9-C2-M
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.NECC-S1G9-C2-M
EAN4052568224189
Customs tariff number85366990
ConditionNew
Article
FES-576031
Plug
Frequently Bought Together
-
This Item:
€98.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo NECU-S1W9-C2-ACO (574588) Plug
€67.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo FBS-RJ45-8-GS (534494) Plug
€24.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Material information | RoHs compliant |
| Corrosion resistant class KBK | 1 - low corrosion stress |
| Height | 39.4 mm |
| Length | 58 mm |
| Product weight [g] | 24 |
| Fieldbus interface | Sub-D, 9 pin, socket / container / …. |
| Electrical connection | 9-pin / 9-pin Sub-D / Screw clamp |
| Baud rate | 1 Mbit/s |
| Permitted cable diameter | 8 mm |
| Protection category | IP40 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 70 |
| CE certificate (see declaration of conformity) | to EU low voltage directive |
| Manufacturer Nr. | NECC-S1G9-C2-M |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| EAN | 4052568224189 |
| Weight | 0.055000 |
| HS-Code | 85366990 |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










