Dino-Lite AM7115MZT
DINO-LITE
Original product
Net price (excl. VAT)
€929.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
AM7115MZT
Manufacturer no.
AM7115MZT
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.AM7115MZT
EAN4712805475711
Country of originTaiwan, Province of China
Customs tariff number90119090
ConditionNew
Article
AM7115MZT
With the use of the latest, cutting-edge optics, a brand new 5 megapixel sensor and several special features such as Flexible LED Control (FLC) and full aluminum body, the Dino-Lite AM7115MZT is a marvel of technology and the best choice for the high-demanding professional. The Dino-Lite AM7115MZT offers superb image quality and color reproduction in a robust, compact and appealing housing. The AM7115MZT is part of the universal range and with its standard working distance and wide magnification range from 20 – 220x, it is suitable for a wide range of applications. Because of the built-in polarization filter this model is ideal when working with shiny or reflective objects such as metal, plastic, glass, jewelry, electronics, etc. The main features of the AM7115MZT are:5 Megapixel Edge sensor, 20-220x magnification, integrated polarizer, aluminum housing, Flexible LED Control (FLC), extensive measurement functions, Calibration, exchangeable front caps and more.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€929.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite RK-10A
€309.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price








Additional Info
| Dino-Lite range: | Dino-Lite Universal |
|---|
Lighting
| Light/ LED type: | White |
|---|---|
| Number of LEDs: | 8 |
| LED on/off switchable: | Yes |
| Infrared filter: | IR cut-filter >650 nm |
| Diffuser available: | Yes (N3C-D included) |
| Emission filter: | No |
| Polarizer: | Yes, linear |
Optics
| Magnification: | 20-220x |
|---|---|
| Macro zoom: | No |
| Working distance: | Standard |
| Lens type: | Glass with anti-reflection coating |
Sensor
| Sensor type: | CMOS |
|---|---|
| Resolution: | 5 Megapixel (2592x1944) |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
Compatibility
| Interface: | USB 2.0 |
|---|---|
| Operating system: | Windows XP, Vista, 7, 8 & 10, MacOS 10.9 and up |
| Included software: | DinoCapture 2.0 (Windows), DinoXcope (Mac OS) |
| Supported image formats (Windows): | BMP, GIF, PNG, JPG, TIF, RAS, PNM, TGA, PCX, MNG, WBMP, JP2, JPC, PGX |
| Supported video formats (Windows): | WMV, FLV, SWF |
| Supported image formats (MacOS): | JPEG, PNG |
| Supported video formats (MacOS): | MOV |
| Imaging standards: | DirectShow, UVC |
Housing
| Housing material: | Metal housing |
|---|---|
| Magnification lock: | Yes |
| Dimensions: | 10.5cm (L) x 3.2cm (D) |
| Weight: | 125g |
| Cable length: | 1.8m |
Features
| Special feature: | Flexible LED Control (FLC) |
|---|---|
| Measurement: | Yes |
| Calibration: | Yes |
| Microtouch sensor: | Yes |
| ESD safe: | Yes |
Information
| Package contents: |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Warranty information: | 2 years European warranty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Regulatory approval: | CE, FCC, ROHS | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Price range: | €750,00 - €1000,00 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Working distance/ field of view/ depth of field: |
|
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | AM7115MZT |
| Manufacturer | Dino-Lite |
| Country of Manufacture | Taiwan, Province of China |
| EAN | 4712805475711 |
| ESD equipment | USB Mikroskop |
| Weight | 0.125000 |
| Size | - |
| HS-Code | 90119090 |
| GPSR manufacturer information | A1-ESD equipment GmbH. Keldersstr. 15, DE-42697 Solingen, www.esd.equipment |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought












