Chisel soldering tip 18 mm, straight, nickel-plated, for ERSA 200 - Ersa 0202MZ
Lead time
1 week
ERSA
Originalprodukt
Net price (excl. VAT)
€40.50
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Lieferbar
Schneller Versand
Artikel
ER-0202MZ
Hersteller-Nr.
0202MZ
Persönliche Fachberatung
Neuware
Fachhändler seit 2009
Originalprodukt
Weltweiter Versand
Artikeldaten
Hersteller-Nr.0202MZ
EAN4003008076639
UrsprungslandGermany
ZustandNew
Article
ER-0202MZ
Straight, chisel-shaped soldering tip (18 mm wide) for the Ersa 200 hammer soldering iron, series 202. Nickel-plated for long service life and even heat transfer. Suited to large-area soldering jobs with high heat demand.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€40.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Soldering tip for 250, straight, chisel-shaped - Ersa 0252FZ
€27.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ERSADUR-LF Soldering Tip, Straight Chisel, 12 mm, for i-Tool HighPower - Ersa 0242CDLF120
€29.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
ERSA soldering tip for the Ersa 200 hammer soldering iron, series 202. Straight, chisel-shaped tip, 18 mm wide, nickel-plated - for large-area soldering work with high heat demand.
Technical data
| RoHS compliant | Yes |
| Design | straight |
| Tip coating | nickel-plated |
| Tip shape | chisel-shaped |
| Tip diameter/width | 18.00 mm |
| Shank outer diameter | 13.80 mm |
| Total length | 115 mm |
| Tip series | 0202 |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | 0202MZ |
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008076639 |
| ESD equipment | ESD Lötstationen |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










