ERSADUR Soldering Tip, straight, pencil-point, 0.4 mm - Ersa 0832UD
-
This Item:
€7.67Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ERSADUR-LF Long-Life Soldering Tip, Straight, Extended, Chisel, 2.2 mm - Ersa 0832KDLF
€8.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ERSADUR Soldering Tip, Chisel Shape, 5.0 mm, Angled - Ersa 0832RD
€13.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
ERSADUR long-life soldering tip, straight, pencil-point, with a 0.4 mm tip diameter and ERSADUR coating. ERSADUR tips are electroplated with an iron layer and protected against corrosion and oxidation by an additional chrome layer. Perfect heat transfer protects the soldering iron heating element from overheating and premature wear, making the tip ideal for continuous operation.
Suitable for soldering stations: ANALOG60, ANALOG60A, DIGITAL80, DIGITAL80A, DIGITAL2000A, RDS80, MICRO-CON60, TWIN80A, ELS8000/M/D, MS6000 and MS8000.
Suitable for soldering irons: Power-Tool, Ergo-Tool, Multi-Pro, Multi-TC, PTC 70 and Multi-Sprint.
Technical data
| RoHS compliant | Yes |
| Design | straight |
| Tip coating | long-life tip (ERSADUR) |
| Tip shape | pencil-point |
| Tip diameter/width | 0.40 mm |
| Shaft inner diameter | 6.60 mm |
| Shaft outer diameter | 8.50 mm |
| Total length | 55 mm |
| Tip series | 832 |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | 0832UD |
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008055702 |
| ESD equipment | ESD Lötstationen |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.010000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |















