Thermaltronics TM70CH006. Soldering Tip Chisel 30° 0.6mm (0.024"), Micro Fine
THERMALTRONICS
Original product
Net price (excl. VAT)
€18.61
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL38451
Manufacturer no.
TM70CH006
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.TM70CH006
ConditionNew
Article
WL38451
Soldering Tip Chisel 30° 0.6mm (0.024"), Micro Fine
Frequently Bought Together
-
This Item:
€18.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Thermaltronics TM60CH180. Soldering tip chisel 90° 3.0mm (0.12")
€13.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Thermaltronics TM60CP303. Soldering tip conical 1,0mm (0,04")
€13.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Soldering tip series T
- RoHS compliant / lead-free
- For: TMT-5000S-1, TMT-5000S-2
Product details
| item number | WL38451 |
| model | TM70CH006 |
| manufacturer | THERMALTRONICS |
| manufacturer item number | TM70CH006 |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 117 mm x 33 mm x 13 mm |
| dimensions with packaging in inches (LxWxH) | 4.6 in x 1.3 in x 0.5 in |
| order unit | piece |
| product series | T-tip series, 350°C - 398°C |
| temperature range °C | 350–398 °C |
| soldering tip or desoldering tip | soldering tip |
| tip length | 13 mm |
| tip length in inches | 0.51 in |
| tip width | 0.6 mm |
| tip width in inches | 0.02 in |
| tip shape | chisel-shaped, micro fine |
| suitable handle | SHP-T |
| Manufacturer Nr. | TM70CH006 |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltronics |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | AMS Ltd, Unit 3 Norse Trade Park, Congleton CW12 1GW, www.ams-electronics.co.uk |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










