Thermaltronics TM80CH178. Soldering tip chisel 30° 1.0mm (0.04")
THERMALTRONICS
Original product
Net price (excl. VAT)
€13.25
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL38498
Manufacturer no.
TM80CH178
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.TM80CH178
ConditionNew
Article
WL38498
Soldering tip chisel 30° 1.0mm (0.04")
Frequently Bought Together
-
This Item:
€13.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Thermaltronics T60TZ220. pair of tweezers blade 22,10mm (0,87")
€66.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Thermaltronics TM60K100. Soldering tip knife shape 4,83mm (0,19"), tin range 2,03mm (0,08")
€24.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- For: TMT-5000S-1, TMT-5000S-2
- Soldering tip series T
- RoHS compliant / lead-free
Product details
| item number | WL38498 |
| model | TM80CH178 |
| manufacturer | THERMALTRONICS |
| manufacturer item number | TM80CH178 |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 117 mm x 33 mm x 13 mm |
| dimensions with packaging in inches (LxWxH) | 4.6 in x 1.3 in x 0.5 in |
| order unit | piece |
| product series | T-tip series, 420°C - 475°C |
| temperature range °C | 420–475 °C |
| soldering tip or desoldering tip | soldering tip |
| tip length | 9 mm |
| tip length in inches | 0.35 in |
| tip width | 1 mm |
| tip width in inches | 0.04 in |
| tip shape | chisel-shaped |
| suitable handle | SHP-T |
| Manufacturer Nr. | TM80CH178 |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltronics |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | AMS Ltd, Unit 3 Norse Trade Park, Congleton CW12 1GW, www.ams-electronics.co.uk |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










