Screwed joint for high precision and load capacity. For finest cutting work, e.g. in electronics and precision mechanics. With sharp, ground cutting edges for soft and hard wire as well as piano wire. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 64 HRC. Low-friction double spring for smooth and even opening. With small facet. - Shape: 2 - Cutting values medium hard wire (diameter): Ø 0.9mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 0.4mm - Cutting values soft wire (diameter): Ø 0.2 - 1.3mm - Jaw length (B): 14mm - Jaw thickness (at joint) (D): 6.5mm - Head width (A): 10.5mm
- Screwed joint for high precision and resilience
- For finest cutting work, e.g. in electronics and precision mechanics
- With sharp, ground cutting edges for soft and hard wire as well as piano wire
- Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 64 HRC
- Low-friction double spring for smooth and even opening
Product details
| item number | WL48510 |
| model | 75 22 125 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 75 22 125 |
| order unit | piece |
| standards | DIN ISO 9654 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| VDE | no |
| type of handle | with plastic covers |
| cutting value wire diameter hard | 0.4 mm |
| cutting value wire diameter medium | 0.9 mm |
| cutting value wire diameter soft | 1.3 mm |