Knipex 97 21 215 C. Crimping pliers, painted black, 230 mm
€20.42
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61940
Manufacturer Nr.
97 21 215 C
Crimping pliers, painted black, 230 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€20.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T3671A. Crimping pliers with ratchet mechanism for MC3 & MC4 connections
€67.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weidmüller 901355. Crimping tool for RSV / DSTV-HD
€432.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
For cutting cables, stripping wires and crimping insulated and uninsulated cable lugs and connectors and open connectors. With threaded holes for cutting copper or brass threaded pins with M 2.6; M 3; M 3.5; M 4 and M 5. Screwed joint for high stability and smooth running. - Application: uninsulated cable lugs + cable connectors - Capacity square millimetres: 0.5 - 6.0mm² - Number of nests: 3 - AWG: 20 - 10
- For cutting cables, stripping wires and crimping insulated and uninsulated cable lugs and connectors and open connectors
- With threaded holes for cutting copper or brass threaded pins with M 2.6
- M 3
- M 3,5
- M 4 and M 5
- Screwed joint for high stability and smooth running
Product details
| item number | WL61940 |
| model | 97 21 215 C |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 97 21 215 C |
| dimensions (LxWxH) | 230 mm x 63 mm x 25 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 255 mm x 85 mm x 93 mm |
| Packaging volume | 2.016 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| surface | black lacquered |
| application crimp | uninsulated cable lugs + cable connectors |
| Number of crimp nests | 3 |
| VDE | no |
| crimp profile | Mandrel crimp narrow |
| ESD safe | no |
| tool length | 230 mm |
| AWG | 20 - 10 |
| type of handle | with multi-component sleeves |
| type of pliers | crimping pliers |
| Manufacturer Nr. | 97 21 215 C |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










