Festo SIEH-M12B-PS-K-L-CR (538252) Proximity Sensor
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
SIEH-M12B-PS-K-L-CR
Proximity Sensor
Frequently Bought Together
This Item:
Festo SIEF-M18B-PS-S-L (553545) Proximity Sensor
Festo SIEF-M30B-PS-S-L (553549) Proximity Sensor
Total price
| Complies to standard | EN 60947-5-2 |
| Permission | RCM mark c UL us - Listed (OL) |
| CE certificate (see declaration of conformity) | to EU EMC directive |
| Material information | Copper and PTFE-free |
| Measurement switching distance [mm] | 6 |
| Secured safety distance [mm] | 4,86 |
| Reduction factors | aluminium = 1,0 Steel pc. 37 = 1.0 Stainless steel 1 mm thick = 0.45 Stainless steel 2 mm thick = 0.9 Copper = 0.85 brass = 1,3 |
| ambient temperature [°C] | -25 to 70 |
| Control output | PNP |
| Switching element function | NO contact |
| Hysteresis [mm] | <= 0,73 mm |
| Max. switching frequency [Hz] | 600 |
| Max. output current [mA] | 200 |
| Voltage drop [V] | 2 |
| Inductive protection circuit | Integrated Output current < 100mA and switching frequency < 10Hz |
| Short circuit resistance | Cycling |
| Operating voltage range DC [V] | 10 to 30 |
| residual ripple | 20 % |
| Empty run current [mA] | < 12 mA |