Dino-Lite AM4013MZT4
Lead time
1 week
DINO-LITE
Original product
Net price (excl. VAT)
€619.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
AM4013MZT4
Manufacturer no.
AM4013MZT4
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.AM4013MZT4
EAN4712805475308
Country of originTaiwan, Province of China
Customs tariff number90119090
ConditionNew
Article
AM4013MZT4
The AM4013MZT4 with a high magnification of 400~470x reveals even the smallest details on all kinds of objects. The built-in, switchable polarizer makes the AM4013MZT4 the right choice for working with high glare materials such as jewelry, plastics and metals. The aluminum housing offers enhanced protection and durability and has the best look and feel.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€619.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM7915MZT
€1,169.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM4113TL-FVW
€499.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price








Additional Info
| Dino-Lite range: | Dino-Lite High Magnification |
|---|
Lighting
| Light/ LED type: | White |
|---|---|
| Number of LEDs: | 8 |
| LED on/off switchable: | Yes |
| Infrared filter: | IR cut-filter >650 nm |
| Diffuser available: | No |
| Emission filter: | No |
| Polarizer: | Yes, linear |
Optics
| Magnification: | 400-470x |
|---|---|
| Macro zoom: | No |
| Working distance: | Standard |
| Lens type: | Glass with anti-reflection coating |
Sensor
| Sensor type: | CMOS |
|---|---|
| Resolution: | 1.3 Megapixel (1280x1024) |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
Compatibility
| Interface: | USB 2.0 |
|---|---|
| Operating system: | Windows XP, Vista, 7, 8 & 10, MacOS 10.9 and up |
| Included software: | DinoCapture 2.0 (Windows), DinoXcope (Mac OS) |
| Supported image formats (Windows): | BMP, GIF, PNG, JPG, TIF, RAS, PNM, TGA, PCX, MNG, WBMP, JP2, JPC, PGX |
| Supported video formats (Windows): | WMV, FLV, SWF |
| Supported image formats (MacOS): | JPEG, PNG |
| Supported video formats (MacOS): | MOV |
| Imaging standards: | DirectShow, UVC |
Housing
| Housing material: | Metal housing |
|---|---|
| Magnification lock: | No |
| Dimensions: | 10.5cm (L) x 3.2cm (D) |
| Weight: | 140g |
| Cable length: | 1.8m |
Features
| Special feature: | No |
|---|---|
| Measurement: | Yes |
| Calibration: | Yes |
| Microtouch sensor: | Yes |
| ESD safe: | Yes |
Information
| Package contents: | Microscope, Carry pouch, Software CD, Calibration target, ZT-Z-CC1 Cap closure, User manual | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Warranty information: | 2 years European warranty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Regulatory approval: | CE, FCC, ROHS | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Price range: | €350,00 - €550,00 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Working distance/ field of view/ depth of field: |
|
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | AM4013MZT4 |
| Manufacturer | Dino-Lite |
| Country of Manufacture | Taiwan, Province of China |
| EAN | 4712805475308 |
| ESD equipment | USB Mikroskop |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.140000 |
| Size | M |
| HS-Code | 90119090 |
| GPSR manufacturer information | A1-ESD equipment GmbH. Keldersstr. 15, DE-42697 Solingen, www.esd.equipment |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought












