Dino-Lite AM4515T8
Lead time
1 week
DINO-LITE
Original product
Net price (excl. VAT)
€749.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
AM4515T8
Manufacturer no.
AM4515T8
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.AM4515T8
EAN4712805474868
Country of originTaiwan, Province of China
Customs tariff number90119090
ConditionNew
Article
AM4515T8
With up to 900x magnification and high-resolution optics, this high magnification Dino-Lite model reveals details as small as 1.5 micrometer (µm). It also features a greater working distance at high magnification making it easier to watch and move very small objects under the microscope. These unique features make the Dino-Lite AM4515T8 a great inspection tool for biomedical and scientific research, material analysis, electronics inspection, or any similar application that require high magnification, versatility and mobility. The Dino-Lite AM4515T8 is bundled with the user-friendly DinoCapture 2.0 software. For this model it includes functions such as automatic magnification reading (AMR), calibration, measurement, capturing & annotating images, and recording video. Although the AM4515T8 model can be operated handheld, a high-precision stand is recommended. The Dino-Lite RK-10A for example is a great add-on, it is a sturdy and stable high-end stand solution constructed of resilient stainless steel and lightweight aluminum and offers a very precise fine-focus adjustment.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€749.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AD4013MZTL
€618.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite HL2
€14.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price








Additional Info
| Dino-Lite range: | Dino-Lite High Magnification |
|---|
Lighting
| Light/ LED type: | White |
|---|---|
| Number of LEDs: | 8 |
| LED on/off switchable: | Yes |
| Infrared filter: | IR cut-filter >650 nm |
| Diffuser available: | No |
| Emission filter: | No |
| Polarizer: | No |
Optics
| Magnification: | 700-900x |
|---|---|
| Macro zoom: | No |
| Working distance: | Standard |
| Lens type: | Glass with anti-reflection coating |
Sensor
| Sensor type: | CMOS |
|---|---|
| Resolution: | 1.3 Megapixel (1280x1024) |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
Compatibility
| Interface: | USB 2.0 |
|---|---|
| Operating system: | Windows XP, Vista, 7, 8 & 10 |
| Included software: | DinoCapture 2.0 (Windows) |
| Supported image formats (Windows): | BMP, GIF, PNG, JPG, TIF, RAS, PNM, TGA, PCX, MNG, WBMP, JP2, JPC, PGX |
| Supported video formats (Windows): | WMV, FLV, SWF |
| Supported image formats (MacOS): | JPEG, PNG |
| Supported video formats (MacOS): | MOV |
| Imaging standards: | DirectShow, UVC |
Housing
| Housing material: | Composite/ plastic housing |
|---|---|
| Magnification lock: | Yes |
| Dimensions: | 10.5cm (L) x 3.2cm (D) |
| Weight: | 105g |
| Cable length: | 1.8m |
Features
| Special feature: | Aut. Magn. reading |
|---|---|
| Measurement: | Yes |
| Calibration: | Yes |
| Microtouch sensor: | Yes |
| ESD safe: | No |
Information
| Package contents: |
| |||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Warranty information: | 2 years European warranty | |||||||||||||||||||||||||
| Regulatory approval: | CE, FCC, ROHS | |||||||||||||||||||||||||
| Price range: | €550,00 - €750,00 | |||||||||||||||||||||||||
| Working distance/ field of view/ depth of field: |
|
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | AM4515T8 |
| Manufacturer | Dino-Lite |
| Country of Manufacture | Taiwan, Province of China |
| EAN | 4712805474868 |
| ESD equipment | USB Mikroskop |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.105000 |
| HS-Code | 90119090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought












