Dino-Lite AM4115ZTW
Lead time
1 week
DINO-LITE
Original product
Net price (excl. VAT)
€649.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
AM4115ZTW
Manufacturer no.
AM4115ZTW
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.AM4115ZTW
EAN4712805474530
Country of originTaiwan, Province of China
Customs tariff number90119090
ConditionNew
Article
AM4115ZTW
The Dino-Lite Edge models provide superior image quality and a high level of flexibility due to the adaptable cap design. The built-in adjustable polarizer reduces glare and reflection on shiny objects. This model can work with 2 magnification rates while maintaining the same working distance, making this the ideal model for macro view applications with a larger field of view and a zoom function to reveal smaller details. Different caps are supplied with the microscope making the Dino-Lite Edge the perfect choice for any professional application. » Also available: AM4115TW - Edge without Polarizer
Frequently Bought Together
-
This Item:
€649.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM4115T
€539.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite MS30X
€46.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price









Additional Info
| Dino-Lite range: | Dino-Lite Universal |
|---|
Lighting
| Light/ LED type: | White |
|---|---|
| Number of LEDs: | 8 |
| LED on/off switchable: | Yes |
| Infrared filter: | IR cut-filter >650 nm |
| Diffuser available: | Yes (N3C-D included) |
| Emission filter: | No |
| Polarizer: | Yes, linear |
Optics
| Magnification: | 10-50x |
|---|---|
| Macro zoom: | Yes |
| Working distance: | Standard |
| Lens type: | Glass with anti-reflection coating |
Sensor
| Sensor type: | CMOS |
|---|---|
| Resolution: | 1.3 Megapixel (1280x1024) |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
Compatibility
| Interface: | USB 2.0 |
|---|---|
| Operating system: | Windows XP, Vista, 7, 8 & 10, MacOS 10.9 and up |
| Included software: | DinoCapture 2.0 (Windows), DinoXcope (Mac OS) |
| Supported image formats (Windows): | BMP, GIF, PNG, JPG, TIF, RAS, PNM, TGA, PCX, MNG, WBMP, JP2, JPC, PGX |
| Supported video formats (Windows): | WMV, FLV, SWF |
| Supported image formats (MacOS): | JPEG, PNG |
| Supported video formats (MacOS): | MOV |
| Imaging standards: | DirectShow, UVC |
Housing
| Housing material: | Composite/ plastic housing |
|---|---|
| Magnification lock: | Yes |
| Dimensions: | 10.5cm (L) x 3.2cm (D) |
| Weight: | 105g |
| Cable length: | 1.8m |
Features
| Special feature: | Macro zoom |
|---|---|
| Measurement: | Yes |
| Calibration: | Yes |
| Microtouch sensor: | Yes |
| ESD safe: | No |
Information
| Package contents: |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Warranty information: | 2 years European warranty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Regulatory approval: | CE, FCC, ROHS | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Price range: | €550,00 - €750,00 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Working distance/ field of view/ depth of field: |
T-Zone (Macro zoom/ Larger magnification)
W-Zone (Standard zoom/ Larger FOV)
|
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | AM4115ZTW |
| Manufacturer | Dino-Lite |
| Country of Manufacture | Taiwan, Province of China |
| EAN | 4712805474530 |
| ESD equipment | USB Mikroskop |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.105000 |
| HS-Code | 90119090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought












