ERSADUR Soldering Tip for i-Tool, straight, beveled, 2 mm - Ersa 0102ADLF20
-
This Item:
€11.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ERSADUR Soldering Tip for i-Tool, straight, beveled, 1.5 mm - Ersa 0102ADLF15
€11.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ERSADUR Long-Life Soldering Tip for i-Tool, straight, PowerWell, 2.3 mm - Ersa 0102WDLF23
€19.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
ERSADUR-LF long-life soldering tip, straight and beveled, with a 2.0 mm tip diameter and ERSADUR-LF coating. Suitable for the i-Tool soldering iron (0100CDJ) of the Ersa i-CON soldering station: 0IC1000A, 0IC1100A, 0IC1100V, 0IC2000A, 0IC2000AIT, 0IC2000AC, 0IC2000AXT, 0IC2200V, 0IC2200VC, 0IC2200VIT, 0IC2200VXT, 0IC2100VC and 0IC2100VXT.
ERSADUR soldering tips are produced to a high standard and built for continuous operation. Using a special process, they are galvanically plated with an iron layer and protected against corrosion and oxidation by an additional chrome layer. Perfect heat transfer protects the heating element of the soldering iron from overheating and premature wear. ERSA offers a comprehensive range of soldering and desoldering tips for i-Tool, i-Tool Pico and i-Tool Nano.
Technical data
| RoHS compliant | Yes |
| Tip series | 102 |
| Tip design | straight |
| Coating | long-life tip (ERSADUR-LF) |
| Tip shape | beveled |
| Tip diameter/width | 2.00 mm |
| Shaft inner diameter | 3.50 mm |
| Shaft outer diameter | 5.20 mm |
| Overall length | 30 mm |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | 0102ADLF20 |
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008077001 |
| ESD equipment | ESD Lötstationen |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |












