ERSADUR Soldering Tip, Chisel-Shaped, Angled, 5.3 mm, for 150 S - Ersa 0152JD
Lead time
1 week
€14.66
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
ER-0152JD
Manufacturer Nr.
0152JD
Angled, chisel-shaped ERSADUR long-life soldering tip (5.3 mm) for the Ersa 150 S soldering iron. The galvanic iron and chromium plating protects against corrosion and ensures efficient heat transfer in continuous use.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€14.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Soldering Iron 150 S, 150 W / 230 V - Ersa 0155JD
€71.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dry Soldering Tip Cleaner, Metal Wool, 10-Pack - Ersa 0008M/10
€18.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Soldering tip for the Ersa 150 S soldering iron, angled and chisel-shaped, 5.3 mm wide, with ERSADUR coating. ERSADUR soldering tips are of high quality and built for continuous operation: in a special process they are electroplated with an iron layer and protected against corrosion and oxidation by an additional chromium layer. The efficient heat transfer protects the heating element of the soldering iron against overheating and premature wear.
Technical data
| RoHS compliant | Yes |
| Design | angled |
| Coating | long-life tip (ERSADUR) |
| Tip shape | chisel-shaped |
| Tip width | 5.3 mm |
| Shaft outer diameter | 9.8 mm |
| Overall length | 129 mm |
| Suitable for | Ersa 150 S soldering iron |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | 0152JD |
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008052886 |
| ESD equipment | ESD Lötstationen |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.080000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought











