ERSADUR-LF Soldering Tip, Straight Chisel, 12 mm, for i-Tool HighPower - Ersa 0242CDLF120
-
This Item:
€29.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Chisel soldering tip 18 mm, straight, nickel-plated, for ERSA 200 - Ersa 0202MZ
€40.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ERSADUR-LF Soldering Tip straight, pencil-point, 0.2 mm - Ersa 0212SDLF
€13.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Permanent soldering tip, straight, chisel-shaped, 12 mm, with ERSADUR-LF coating. Suitable for the HighPower-Tool soldering iron (0240CDJ) of the i-CON Vario HP soldering station in version 0ICV2000HP.
ERSADUR soldering tips are produced to a high standard and built for continuous operation. In a special galvanic process they are plated with an iron layer and protected against corrosion and oxidation by an additional chromium layer. Perfect heat transfer protects the heating element of the soldering iron against overheating and premature wear. ERSA offers a comprehensive range of soldering and desoldering tips for the ERSA i-Tool, i-Tool Pico, i-Tool Nano (i-CON soldering stations) and HighPower-Tool.
Technical data
| Feature | Value |
|---|---|
| Tip series | 0242 |
| Tip design | straight |
| Tip shape | chisel-shaped |
| Tip diameter/width | 12.00 mm |
| Tip coating | Permanent tip (ERSADUR-LF) |
| Shaft outer diameter | 12.20 mm |
| Shaft inner diameter | 7.00 mm |
| Total length | 45 mm |
| RoHS compliant | No |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | 0242CDLF120 |
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008098709 |
| ESD equipment | ESD Lötstationen |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |











