Festo ESNU-63-50-P-A (196387) Round Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ESNU-63-50-P-A
Round Cylinder
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSNU-12-25-P-A (19190) Standards-Based Cylind
Festo DSNU-12-40-P-A (19191) Standards-Based Cylind
Total price
| Stroke [mm] | 50 |
| Piston diameter | 63 mm |
| Piston rod thread | M16x1,5 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.765,0 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 459,0 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 44,0 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.445,0 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 25 |
| Fastening type | With Accessories |
| Pneumatic connection | G3/8 |
| Material information | RoHs compliant |
| Cover material | Aluminium wrought alloy |
| Seals material | NBR TPE-U(PU) |
| Piston rod material | High-alloyed steel |
| Cylinder tube material | High-alloyed stainless steels |
| Spring return force for retracted piston rod [N] | 60 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 60 |