Dino-Lite AM5216ZT
Lead time
1 week
DINO-LITE
Original product
Net price (excl. VAT)
€618.93
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
AM5216ZT
Manufacturer no.
AM5216ZT
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.AM5216ZT
EAN4712805476657
Country of originTaiwan, Province of China
Customs tariff number90119090
ConditionNew
Article
AM5216ZT
The Dino-Lite AM5216ZT connects directly to a VGA screen via a VGA (D-SUB) connector. It offers a high frame rate of up to 60fps at 1280x720 resolution, resulting in crystal clear images. The AM5216ZT is the ideal choice in situations, where real time images are vital, such as working on PCB's or other miniature objects. By tapping the Microtouch sensor on the microscope, the image can be frozen for inspection of important details and by pressing the Microtouch sensor for 2 seconds the LEDs can be switched on and off. The built-in adjustable polarizer reduces glare and reflection on shiny objects, such as metal surfaces, electronics, plastics etc. (The AM5216ZT replaces model AM5116ZT.) » Also available: AM5216T without polarizer
Frequently Bought Together
-
This Item:
€618.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM4515T4-GFBW
€809.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM4115TF. EDGE Mikroskop Extra LWD
€639.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price








Additional Info
| Dino-Lite range: | Dino-Lite High Speed |
|---|
Lighting
| Light/ LED type: | White |
|---|---|
| Number of LEDs: | 8 |
| LED on/off switchable: | Yes |
| Infrared filter: | IR cut-filter >650 nm |
| Diffuser available: | MSAA111A2 (optional accessory) |
| Emission filter: | No |
| Polarizer: | Yes, linear |
Optics
| Magnification: | 20-220x |
|---|---|
| Macro zoom: | No |
| Working distance: | Standard |
| Lens type: | Glass with anti-reflection coating |
Sensor
| Sensor type: | CMOS |
|---|---|
| Resolution: | 1280x720 (720p) |
| Maximum frame rate: | 60 fps |
Compatibility
| Interface: | VGA (D-Sub) |
|---|---|
| Operating system: | - |
| Included software: | - |
| Supported image formats (Windows): | - |
| Supported video formats (Windows): | - |
| Supported image formats (MacOS): | - |
| Supported video formats (MacOS): | - |
| Imaging standards: | - |
Housing
| Housing material: | Composite/ plastic housing |
|---|---|
| Magnification lock: | Yes |
| Dimensions: | 10.5cm (L) x 3.2cm (D) |
| Weight: | 105g |
| Cable length: | 0.6m |
Features
| Special feature: | No |
|---|---|
| Measurement: | No |
| Calibration: | No |
| Microtouch sensor: | Yes |
| ESD safe: | No |
Information
| Package contents: | Microscope, Carry pouch, Power adapter, Front cover box, User manual | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Warranty information: | 2 years European warranty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Regulatory approval: | CE, FCC, ROHS | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Price range: | €350,00 - €550,00 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Working distance/ field of view/ depth of field: |
|
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | AM5216ZT |
| Manufacturer | Dino-Lite |
| Country of Manufacture | Taiwan, Province of China |
| EAN | 4712805476657 |
| ESD equipment | USB Mikroskop |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.105000 |
| HS-Code | 90119090 |
| GPSR manufacturer information | A1-ESD equipment GmbH. Keldersstr. 15, DE-42697 Solingen, www.esd.equipment |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










