ERSADUR-LF long-life soldering tip, pencil-point, 0.4 mm, extended, for i-Tool - Ersa 0102PDLF04L
-
This Item:
€10.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ERSADUR Long-Life Soldering Tip for i-Tool, straight, pencil-point, 0.3 mm extended - Ersa 0102PDLF03L
€10.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ERSADUR Soldering Tip i-Tool, Chisel 1.8 mm, Long - Ersa 0102CDLF18L
€13.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
ERSADUR-LF long-life soldering tip (i-Tip) for the i-Tool (0100CDJ) soldering iron of the Ersa i-CON soldering station. Straight, pencil-point shape with a 0.4 mm tip diameter in an extended version - ideal for fine, precise soldering in hard-to-reach areas.
ERSADUR soldering tips are built for continuous operation. Using a special galvanic process they are plated with an iron layer and protected against corrosion and oxidation by an additional chrome layer. Perfect heat transfer protects the heating element of the iron against overheating and premature wear.
Compatible with: i-Tool (0100CDJ) soldering iron of the i-CON stations 0IC1000A, 0IC1100A, 0IC1100V, 0IC2000A, 0IC2000AIT, 0IC2000AC, 0IC2000AXT, 0IC2200V, 0IC2200VC, 0IC2200VIT, 0IC2200VXT, 0IC2100VC and 0IC2100VXT.
Technical data
| RoHS compliant | Yes |
| Design | straight |
| Tip coating | Long-life tip (ERSADUR-LF) |
| Tip shape | pencil-point |
| Tip diameter/width | 0.40 mm |
| Shaft inner diameter | 3.50 mm |
| Shaft outer diameter | 5.20 mm |
| Total length | 36 mm |
| Tip series | 102 |
| Weight | 0.01 kg |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | 0102PDLF04L |
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008081992 |
| ESD equipment | ESD Lötstationen |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.010000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |












