i-CON VARIO 2 MK2 Soldering and Hot-Air Station, ESD, 2-Channel, 200 W, with Vacuum, without Tools - Ersa 0ICV2035AP
-
This Item:
€1,313.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Electronics Station i-CON NANO MK2, 80 W - Ersa 0IC1235A
€145.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
i-CON nano MK2 Soldering Station, 80 W, antistatic, with standby - Ersa 0IC1205A
€225.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
The Ersa i-CON VARIO 2 MK2 is an antistatic multi-channel soldering and desoldering station (230 V, 200 W) with an integrated vacuum pump. It provides the professional user with two simultaneously usable soldering tools and is supplied without tools.
Alongside the ergonomic i-Tool AIR S hot-air iron (200 W), the 150 W i-Tool can be used for classic soldering, or the Chip Tool Vario desoldering tweezers (80 W); other Ersa soldering tools can be used as an alternative. The compact, ESD-safe supply unit offers the simple, clear operation typical of the i-CON family, interfaces for Ersa fume-extraction units and pre-heating plates, and safe configuration via microSD memory card. The integrated vacuum pump drives the 120 W high-performance X-Tool desoldering iron for the most demanding desoldering of conventional components on high-mass PCBs. The hot-air flow is set directly on the handpiece and shown on the display; a motion sensor and IR sensor switch the i-Tool AIR S on and off without a button.
Technical data
| Antistatic design | Yes |
| Digital display | Yes |
| Channels | 2 |
| Max. power | 200 W |
| Mains voltage | 230 V |
| Air flow | 2 - 20 l/min |
| Vacuum pump | integrated (for Ersa X-Tool) |
| Tip series | 742 |
| Temperature range | 150 - 450 °C |
| Standby consumption | approx. 25 W |
| Scope of delivery | station without tools |
| Manufacturer Nr. | 0ICV2035AP |
|---|---|
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008153873 |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |










