Print Stencil Type 2.1 with Step, custom type, step size 3x3 to 40x40 mm, up to 100 pads - Ersa 0PR100-S00V2
Lead time
1 week
ERSA
Original product
Net price (excl. VAT)
€405.10
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
ER-0PR100-S00V2
Manufacturer no.
0PR100-S00V2
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.0PR100-S00V2
Country of originGermany
ConditionNew
Article
ER-0PR100-S00V2
Print stencil type 2.1 with step, made to order as a custom type for solder paste printing with the ERSA Dip- und Printstation 0PR100. The step design allows different paste deposit volumes across a single board with up to 100 pads. Please enclose the relevant component drawing with your order.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€405.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Reflow Process Camera (RPC Camera) for HR600/3P - Ersa 0HR610/3P
€4,714.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Handle for PCB Holder (for easy replacement), for HR 600XL - Ersa 0HR624XL
€267.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Print stencil type 2.1 with step, made to order as a custom type for solder paste printing with the ERSA Dip- und Printstation 0PR100. The step design allows different paste deposit volumes across a single board with up to 100 pads. Please enclose the relevant component drawing with your order.
Technical data
| Type | 2.1 (with step) |
|---|---|
| Step size | 3x3 to 40x40 mm |
| Max. pads | 100 |
| Sheet thickness max. | 0.6 mm |
| Step area max. | 1600 mm2 (40 x 40 mm) |
| Step depth max. | 0.45 mm |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | 0PR100-S00V2 |
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought







