Knipex 95 17 500. Cable shears, dip-insulated, 500 mm
€140.31
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61896
Manufacturer Nr.
95 17 500
Cable shears, dip-insulated, 500 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€140.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 612NW. Waver Erem 612NW Side Cutter Same As 612N with Optional Safety Device "wire Catcher"
€97.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 2477EW. Waver Erem 2477EW Diagonal Side Cutter with wire Catcher, Short Robust Head
€88.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Short design, length only 500 mm. Low weight, high transmission ratio. For cutting copper and aluminium cables, solid and stranded. Not suitable for steel wire and wire ropes. Hardened cutting edges with precision grinding. Cuts smoothly and cleanly without crushing. Low power requirement due to favourable transmission ratios and special cutting geometry. Pinch protection prevents crushing injuries. Adjustable screw joint. - Cutting value Cu-cable, stranded: 150mm² - Cutting value Cu-cable, stranded: Ø 27mm - AWG: 5 / 0 - VDE-tested: Yes
- For cutting Cu and Al cables, solid and stranded
- Not suitable for steel wire and wire ropes
- Hardened cutting edges with precision grinding
- Cuts smoothly and cleanly without crushing
- Low power requirement due to favourable transmission ratios and special cutting geometry
- Pinch protection prevents crushing injuries
- Adjustable screw joint
Product details
| item number | WL61896 |
| model | 95 17 500 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 95 17 500 |
| dimensions (LxWxH) | 540 mm x 175 mm x 41 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 540 mm x 175 mm x 41 mm |
| Packaging volume | 3.875 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | yes |
| tool length | 500 mm |
| AWG | 5 / 0 |
| description head | polished |
| type of handle | VDE | dip-insulated, VDE-tested |
| Cutting value copper cable, multistranded | 150 mm² |
| Cutting value copper cable, multistranded (diameter) | 27 mm |
| Manufacturer Nr. | 95 17 500 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










