Knipex 86 04 100. Pliers Wrench XS, Pliers Wrench Pliers and Wrench Chrome Plated 100mm
KNIPEX
Original product
Net price (excl. VAT)
€41.50
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL68583
Manufacturer no.
86 04 100
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.86 04 100
ConditionNew
Article
WL68583
Pliers Wrench XS, Pliers Wrench Pliers and Wrench Chrome Plated 100mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€41.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 46 21 A31 SB. Sicherungsringzange für Außenringe auf Wellen mit Kunststoff überzogen, 90° abgewinkelt, schwarz atramentiert, 200 mm (SB-Karte/Blister)
€19.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco C3745IP. Compact snipe nose pliers with 45º bent tip and orange PVC handles 141 mm, Industrial packaging
€46.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Optimum accessibility, even in confined spaces: particularly compact design, very slim head
- One-handed fine adjustment by pushing for the simplest adjustment to different workpiece sizes
- Enormous gripping capacity with a tool length of only 100 mm; parallel jaw opening grips continuously up to 21 mm width across flats
- Smooth jaws for the gentle assembly of sensitive fittings and parts with delicate surface finishes: can be used directly on chrome due to the smooth full-surface contact
- Versatile areas of application: precision engineering, plumbing, an essential part of any bicycle or motorcycle toolkit, EDC (Every Day Carry), model making
- Pinch guard prevents operators' fingers being pinched
- Fine adjustment with 10 adjustment positions
Product details
| item number | WL68583 |
| model | 86 04 100 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 86 04 100 |
| dimensions (LxWxH) | 102 mm x 31 mm x 10 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 135 mm x 41 mm x 17 mm |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 100 mm |
| type of pliers | pliers wrench |
| Manufacturer Nr. | 86 04 100 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










