ERSADUR Soldering Tip, straight, pencil-point, 1.1 mm for Multitip C25 - Ersa 0172BD
-
This Item:
€6.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ERSADUR Soldering Tip, straight, chisel-shaped, 2.2 mm - Ersa 0832CD
€7.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ERSADUR Soldering Tip, straight, pencil-point, 1.0 mm - Ersa 0832BD
€7.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Straight, pencil-point ERSADUR soldering tip with a 1.1 mm diameter for the MULTITIP C25 soldering iron. Also compatible with the MS30 (L30 soldering iron) and the MS250 with Multitip 25 W, 12 V soldering iron.
ERSADUR soldering tips are produced to a high standard and built for continuous operation. In a special electroplating process they are plated with an iron layer and protected against corrosion and oxidation by an additional chromium layer. Perfect heat transfer protects the heating element of the soldering iron from overheating and premature wear.
Technical data
| RoHS compliant | Yes |
| Design | straight |
| Tip coating | Long-life tip |
| Tip shape | pencil-point |
| Tip diameter/width | 1.10 mm |
| Shaft inner diameter | 5.00 mm |
| Shaft outer diameter | 7.50 mm |
| Total length | 60 mm |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | 0172BD |
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008052626 |
| ESD equipment | ESD Lötstationen |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |











