Festo SIES-8M-PO-24V-K-10-M8D (551395) Proximity Sensor
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
SIES-8M-PO-24V-K-10-M8D
Proximity Sensor
Frequently Bought Together
This Item:
Festo SIEN-M12NB-NS-S-L (150409) Proximity Sensor
Festo SIED-M30NB-ZS-K-L (538284) Proximity Sensor
Total price
| Complies to standard | EN 60947-5-2 |
| Permission | RCM mark c UL us - Listed (OL) |
| CE certificate (see declaration of conformity) | to EU EMC directive |
| Material information | Copper and PTFE-free RoHs compliant |
| Measurement switching distance [mm] | 1,5 |
| ambient temperature [°C] | -25 to 70 |
| Control output | PNP |
| Switching element function | NC contact |
| Max. switching frequency [Hz] | 4.500 |
| Short circuit resistance | Cycling |
| Operating voltage range DC [V] | 10 to 30 |
| Empty run current [mA] | <= 10 mA |
| Reverse polarity protection | for all electrical connections |
| Electrical connection | M8x1 3 pin Cable with plug Rotating thread |
| Cable length [MTR] | 10,0 |
| Cable sleeve material | TPE-U(PU) |
| size | Slot 8 |
| Fastening type | Insertable from above into the slot Permanently screwed Flush with T-slot |
| Housing material | PA PUR High-alloyed stainless steels brass nickel-plated |
| Switching status indicator | LED yellow |
| Protection category | IP65 IP67 |
| Max. output current [mA] | 150 |
| Design | For T-slot |
| KC-mark | KC-EMV |
| Repeatability at constant conditions | <= 0.05 mm, side approaching |
| Connection outlet direction | along |
| Test conditions line | Bending radius strength to Festo standard Cable track: 5 million cycles, bending radius 75 mm Test conditions on request |