PCB Holder with Quick-Change System for Boards up to 170 x 170 mm - Ersa 0PH100
Lead time
1 week
ERSA
Original product
Net price (excl. VAT)
€435.75
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
ER-0PH100
Manufacturer no.
0PH100
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.0PH100
EAN4003008061628
Country of originGermany
ConditionNew
Article
ER-0PH100
PCB holder for securely clamping small boards using a quick-change system. Recommended for boards up to 170 x 170 mm. RoHS compliant.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€435.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
BONKOTE Replacement Tip with Nylon Brush for Flux-PEN Flux Pen - Ersa 0FMPEN-SP
€8.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dip Stencil 50 x 20 mm, 0.07 mm Dip Depth - Ersa 0PR100-D013
€405.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
The Ersa PCB holder is designed for securely clamping small printed circuit boards and features a quick-change system for fast loading and changing of boards. A board size of 170 x 170 mm is recommended.
Technical data
| Recommended board size | 170 x 170 mm |
| Dimensions | 300 x 245 x 50 mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Clamping system | Quick-change system |
| RoHS compliant | Yes |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | 0PH100 |
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008061628 |
| ESD equipment | ESD Lötstationen |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 1.460000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










