Metallic Nozzle for HR550, 1.0 mm Outer / 0.5 mm Inner - Ersa 0HR5520-05010
Lead time
1 week
ERSA
Original product
Net price (excl. VAT)
€236.25
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
ER-0HR5520-05010
Manufacturer no.
0HR5520-05010
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.0HR5520-05010
EAN4003008101034
Country of originGermany
ConditionNew
Article
ER-0HR5520-05010
Metallic nozzle for the ERSA HR550 hybrid rework system, used to pick up and place small SMT components. Outer diameter 1.0 mm, inner diameter 0.5 mm. Genuine ERSA accessory from the 0HR5520 nozzle series.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€236.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
HR 200 Hybrid Rework System, 400 W with IR Heating Plate - Ersa 0HR200-HP
€3,433.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dip Stencil 20 x 20 mm, 0.12 mm Dip Depth - Ersa 0PR100-D014
€405.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Metallic nozzle for the ERSA HR550 hybrid rework system. It is used to precisely pick up and place small SMT components during rework and belongs to the 0HR5520 nozzle series for the HR550 systems.
Technical data
| Type | Metallic nozzle (pick-up / vacuum nozzle) |
|---|---|
| Compatible system | ERSA HR550 hybrid rework system |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 1.0 mm |
| Inner diameter | 0.5 mm |
| Net weight | 0.01 kg |
| Article number | 0HR5520-05010 |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | 0HR5520-05010 |
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008101034 |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.010000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought









